Luminoso

raul rajangu

Secret Reich

Vaal galeriis


[unitegallery REICH]

Secret Reich

2012 Vaal galerii, tallinn

Avamisel performance SECRET REICH

Kui XX sajandi lõpul saabus Raul Rajangu koos oma abilistega Viljandisse – meenutame Rajangu supersooritust aastast 1988: Kunstnik Rajangu ja abiliste saabumine Viljandisse – metamorfoseerudes Vene vägilaste trioks, siis XXI sajandi alguses näeme teda Kuuba seksuaalmonstrumina monumentaalsel triptühhonil, mis võiks iga  panga/punkri/peakorteri/ staabi altarit ehtida – supersooritus aastast 2011 Vaal galeriis: Mina ja Eesti ajalugu. Lõppkardin.

Vene vägilaste trio asemel saabub Rajangu täna kahe paavsti, Eugenio Pacelli (Pius XII) ja Joseph Ratzinger`ina (Benedictus XVI), Füüreri ja tema lemmikkoera Blondi`na, aga ka ratastoolina. Nõnda lisab Rajangu ideoloogilistele poliitökonoomiatele fundamentaalse esteetilise/eetilise/seksuaalse mõõtme ja täiendab lausa ideaalselt XX sajandi superpaare – Clara Zetkin ja Lenin, Clara Petacci ja Mussolini, Sergey Brin ja Larry Page, Pol Poth ja Jeng Sari, Hitler ja Blondi jne. Nüüd siis Eugenio Pacelli ja Rajangu.

Või ka arhetüüpsed Aadam ja Eeva õunaga – kusjuures mõlemist saab  Rajangu versioonis Rajangu ise, madu/ilmapuu/axis mundiuniversaalse fallilise sümbolina Aadama ja Eeva vahel muutub taevasse kõrguvaks loomapuuriks, Transtsendentne Kõikenägev Silm aga Lenini peaks jne. Ja seda kõik tasapindadel Vaal galeriis projektis Secret Reichjaanuaris 2012.

Muidugi võib tasapindade/lametehnika/maali juurde tagasipöördumises näha teatavat de-generatsiooni, eriti teades Rajangu/Luminoso hiilgavaid eksperimente aktsionalisti, ruumi-installaatori, videokunstniku ja 3D esteetikuna. Aga Secret Reich on pigem trans-generatsioon, teatud nostalgiline tagasipöördumine igavikuliste väärtuste juurde – Usk, Isamaa, Perekond, Lemmikloomad, Sportautod jne.

Rajangu looming pole kunagi vajanud lõputut lahtiseletamist – ei mingeid rafineeritud koode/ agendasid/manuaale ja muud sellesarnast. Ka Secret Reich lähtub jätkuvalt   Oscar Wilde`ist –maailma saladus peitub nähtavas, mitte nähtamatus. Seda enam, et Rajangu maalid pole loodud aja-, aju- või rahapuudusest ja rabavad vaatajat otse barokse luksuse ja üliküllusega. Ometi lummab Rajangu vaatajat muuseas – ja seda võimsamalt – just nähtamatuga.

Sest – kuigi „Ratastoolis Paavst” on ratastoolis paavst , „Füürer Koeraga” on Füürer koeraga ,”Kuuba Seksuaalmonstrum Maakeraga” on Kuuba seksuaalmonstrum jne, jääb igale vaatajale vabadus/õigus/kohustus näha ratastoolis „religioosset/seksuaalset puuet”, koeras „Teise Iha/Ila/Diskrimineerimist”, Füüreris „Fallogotsentrilisi Võimuaparaate” või Eesti ajaloos „queeringut” jne.

Sest Secret Reich – see oleme meie.

 Written by klf©2012 Luminoso Entertainment Group, Inc.