Luminoso

raul rajangu

BUSHENWALD.COM

Tallinna Kunstihoone


[unitegallery BUSHENWALDCOM]

BUSHENWALD.COM

14.07 – 24.08 2008

Meediaga vahetut suhtlust vältiv kunstnik, keda varem tunti Raul Rajanguna, üks 1980. aastate originaalsemaid maalijaid ning Eesti maalikunsti uuendajaid,  1990. aastatel  aga tähelepanu  pälvinud oma sotsiaalkriitiliste ning veidrate erootilis-sümbolistlike video- ja ruumiinstallatsioonidega, ning kes sageli on loojana  mänginud topeltidentiteetidega, esineb sel korral Luminoso nime  all.

Näituse kommentaariks  ütleb kunstnik, et väljapanek on “esiteks  kõnepultide võistlus  – mootorkunst. Teiseks, Eesti on väike riik. Eesti peab  valima  peremehe. Eesti on valinud. See teadmine toodab lakkamatult ängistust.  Vabastagem end ängistusest!”

Saalide seintel jooksevad varemtoodetud  videod, kus  esinevad vastavad puldid ja inimrasside esindajad.  Pultide küljes olevad piilukaamerad, mis edastavad reaalajas pilti  saalist ja  publikust, sümboliseerivad tänapäevale nii omast privaat- ja avaliku sfääri segunemist. Endiselt on kunstniku huvikeskmes ka porno ja poliitika, müsteeriumi ja morbiidsuse, ekshibitsionismi ja rituaalse käitumise vahekorrad, pannes proovile tundlikuma vaataja ja moralisti vastupanuvõime.

Näitusel  eksponeeritakse kolme  motoriseeritud  valguskasti – kõnepulti, mis  liiguvad paralleelselt  kindlatel trassidel  edasi-tagasi, läbides  kunstihoovi  suurt  saali ja pikka saali. Üks  kõnepult edastab sealjuures USA presidendi  teksti (Bushenwald.com), teine  vahendab Luminoso ehk kunstniku  alter ego mõtteid inimkonnale,  kolmas aga  etendab araabiamaailma häälekandjat. Kuid ka Venemaad ei jäeta rahule … Ülejäänud  pindadele tuleb  kahest kuni viiest  erinevast  magamistoast videoinstallatsioon   “Bedrooms Show”  (Global Gorilla – Gazprom, Champions of Freedom – Coca-Cola,  Mercedes  Benz, Oil, Eternal Flame).

Harry Liivrand

Youtube