Luminoso

raul rajangu

SWEET LITTLE N.A.T.O.

Tallinna Kunstihoone Galeriis

[unitegallery NATO]

SWEET LITTLE N.A.T.O.

veebruar-märts 2004

Installatsiooniprojekt “Sweet Little NATO” (2004) on terava poliitilise ja sotsiaalse sõnumiga esemete kogum. Näitusel on surnukirst, mida katab igavese tule kujutise ja NATO sümboolikaga lina ja surnupealuu, NATO embleemiga meeste aluspesu, seinal ripub leinapärg ja voodi, millest on läbi torgatud puss ja kõige üle valvab laialisirutatud tiibadega kotkatopis.

“Sweet Little NATO” teise osa moodustab video, kus tunneme ära tuttava playboy maja ja selle taustaks projitseeritakse popmuusikavideosid vaheldumisi armee meeskoori marsilauludega. Majas paistab viisnurk, aeg-ajalt siseneb kaadrisse käsi ja pigistab tuubist kummiliimi, et ollus siis igavese tulena põlema süüdata. Pidevalt käib läbi paralleel NATO kompassi-embleemi ja Nõukogude viisnurga vahel.

Sweet Little NATO nugaterav tähendus selgines näituse aja jookul. Töö sotsiaalse tausta moodustas Eesti astumine NATO liikmeks, parasjagu oli käimas sõda Iraagis ning näituse lahtioleku ajal sai Iraagis surma Eesti rahuvalvaja, tõenäoliselt esimene sõjas hukkunud eestlane pärast Teist maailmasõda.
Artiklid:

Galeriiring. Areen, 26.02.2004
Maria-Kristiina Soomre arvustus ajalehes “Sirp”
Ants Juske arvustus jalehes “Postimees”
Johannes Saare arvustus ajalehes “Eesti Päevaleht”
Anders Härm “Sweet Little NATO”