Luminoso

raul rajangu

Kuldne kodu. Muldne kodu

Vaal Galerii


[unitegallery Kuldne]

Kuldne kodu. Muldne kodu.

YOUR HOME COULD BE A WORK OF ART

14.06 – 06.07 2007

Rajangu kerkis eesti kunstis intrigeeriva ja iseseisva kujuna esile 1980-90ndate vahetusel, maalides postmodernistlikus võtmes. Pärast mõningast vaikust 90ndate teisel poolel, on ta viimastel aastatel tagasi, töötades peamiselt videos ja installatsioonis. „Kuldne kodu. Muldne kodu“ on Rajangu neljas näitus Vaal galeriis.

Rajangu jätkab oma viimase, 2005.a Tartu Kunstimuuseumis toimunud isiknäituse temaatikat ja vaatleb asjadekultuse ja kaubamärkide võimutsemise maailma. Seekord läheneb Rajangu teemale tarbija kui indiviidi seisukohast ja üritab lugeda rikaste ja ilusate inimeste mõtteid ja unistusi. Millised on need meediasõnumid, millest koosneb meie avalik ruum ja mille me toome endaga kaasa ka koju ja voodisse? Millised on need lapsepõlvemälestustega segunenud unistused, millega põimub ilusa elu tõotus?
Rajangu käsitleb kodu kui kinnisvarareklaamides loodud konstruktsiooni, kus pakutakse kodu kui kunstiteost tõotusega ilusast ja harmoonilisest elust. See kodu kipub privaatse koha asemel olema pigem uuemate elustiili alaste saavutuste väljapanek. Rajangu esitleb voodit, kuhu „kuldse kodu“ omanik on tassinud oma lemmiklelud – ralliauto ja kaatri. Õndsat und, millesse segunevad ka helged mälestused lapsepõlvest, valvab glamuurse meediamaailma kaitsev tekk.

Unelmad ei ole igavesed ja näitusel on eksponeeritud ka haud. Nooruses hauakaevajana töötanud Rajangu mäletab ühe hauaserval mälestusi heietanud värske lese sõnu: terve elu oli mees ehitanud talle kuldset kodu, aga sai ise lõpuks muldse kodu. “Kas rikkust aetakse kokku selleks, et olla lõpuks surnuaia rikkaim mees?” küsib Rajangu.

Ellu Maar